ТернопіЛьвівська перемога в Ужгороді

Минулого вікенду 27 учасників розіграли кубок Ужгородського БК «Buffalo Ungvar». Цей турнір вже отримав статус щорічного, адже з відкриттям закладу став одним з головних у більярдному житті Закарпаття. Змагалися тут місцеві гравці та більярдисти зі Львова (Федерації дружать і постійно відвідують турніри у сусідів). Учасників із Закарпаття було значно більше, ніж львів’ян (20 проти 6), 27-м гравцем став представник з Хмельницького Віктор Суходольський. Фаворитами, безперечно, були Віталій Калявський, Олександр Лапшин та керівник місцевої федерації Олександр Сайков. Не залишив турнір поза увагою і Максим Столярчук, який на попередньому турнірі-відкритті в фіналі з рахунку 0:5 «відкамбечив» Станіслава Тимчія 6:5. Тимчій, до слова, на турнір не приїхав. Можливо, після кількох невдалих спроб перемогти відніс клуб у розряд «нефартових» для себе.

Дружба Львівської і Закарпатської Федерацій визначила також зручний для спортсменів формат змагань, який включав у себе груповий етап (кваліфікацію) і плей-офф. У групах грали до трьох перемог, олімпійку – до чотирьох, до п’яти – півфінали. У вирішальному матчі турніру для перемоги потрібно було виграти шість партій.

В групі А, де змагались п’ятеро гравців, першу сходинку посів Олександр Сайков. На його рахунку – чотири перемоги, одна з яких над Віталієм Калявським. Саме тернополянин, який відтепер офіційно представляє Львів на змаганнях, одержав три перемоги і здобув друге місце. Третім групову гонку завершив Віктор Мороз, залишивши позаду Юрія Бисагу та Вадима Трутнєва. Мало не сенсаційно завершилася боротьба в групі В, де один з фаворитів турніру Олександр Лапшин мало не покинув боротьбу, та вскочив до останнього вагону на третє прохідне місце. Першу-другу сходинки зайняли тезки Віктори Безега та Суходольський. Поза боротьбою залишились Семенович та Бабидорич.

У решті груп без особливих сюрпризів фаворити пройшли у вирішальний етап. Продовжили боротьбу Микола Шикитка, Роман Мотовиляк, Джон Сурмай, Олександр Фленько, Тарас Фуканчик, Геннадій Рудевич та Олександр Фірка. Лише остання група, яка складалася з чотирьох учасників, принесла невелику сенсацію. Закарпатські друзі Юлій Гараксим та Ігор Башмарин вибили з боротьби Максима Столярчука. Саме Башмарину вдалося дотиснути майстровитого львів’янина і залишити його з нічим (принаймні так здалося спочатку).

Але з 15 вже відібраних гравців (по три з груп, де грали п’ять учасників, і по два з тих, де грали четверо) до повної сітки в стадії плей-офф не вистачало одного. Аби прибрати цей «хрест» організатори придумали хорошу мотиваційну фішку для учасників груп, де боролись четверо більярдистів. Аби не нівелювати шанси двох слабших за посівом гравців, третьому місцю в групі надавався шанс за результатами матчів пройти в цю порожню клітинку «олімпійської» сітки. Рівні показники тут виявились у Столярчука і Драгули. Між ними мав відбутись додатковий матч за вихід в плей-офф, та останній не прийшов грати і Столярчук замкнув шістнадцятку сильніших в Ужгороді.

Рівно половина матчів 1/8 фіналу завершилась в контрах: Львівське дербі Фуканчик-Столярчук закінчилось перемогою першого, Фленько обіграв Безегу, Рудевичу, який рідко їздить на турніри, вдалось дотиснути Сайкова, а Шикитка зупинив Мороза. Виграли свої матчі і Лапшин з Калявським. Замкнули вісімку сильніших Гараксим і Суходольський.

Далі двоє фаворитів турніру впевнено пройшли чвертьфінальні випробування. Олександр Лапшин не відчув боротьби від тезки Фленька (4-0), з тим самим рахунком Віталій Калявський обіграв Миколу Шикитку. Юлій Гараксим теж приєднався до попередніх гравців і не залишив шансів Геннадію Рудевичу – 4-0. Єдиний матч, який завершився не «сухою», – Тарас Фуканчик – Віктор Суходольський. Тут хмельничанин виявився вправнішим за суперника і дав Фуканчику перемогти лише в одній партії, завершивши матч переможним рахунком 4-1.

Порівняно з чвертьфіналами, у півфіналах вже відчувалася досить серйозна боротьба. Молоді гравці Лапшин і Калявський старались вести матчі у відкритому і швидкому стилі, та отримували неабиякий спротив від суперників. Все ж першим фіналістом став Лапшин, якому вдалося обіграти Суходольського (5-2). На партію більше було зіграно в паралельному півфіналі: Калявський, віддавши три партії Гараксиму, все ж здобув перемогу (5-3).

Фінал цього турніру мав не лише значення перемоги. Тут у Олександра Лапшина була додаткова мотивація взяти реванш у Віталія Калявського за нещодавню поразку у фіналі чемпіонату Львівської області. Не придивляючись один до одного, матч розпочали у своєму звичному стилі. Вже зі старту Калявський отримав перевагу в дві партії, далі Лапшин одну відіграв, та ще дві, які завершували першу сесію, залишилися за Віталієм. На перерву гравці пішли з перевагою Калявського 4-1. Зібравшись із силами після короткого відпочинку, Лапшин зумів записати дві партії на свою користь і скоротити відставання до мінімуму (4-3). У восьмій партії в матчі до шести перемог Калявський виграв знову і зупинився за крок до перемоги (5-3). Олександру вдалося взяти дев’яту і вкотре зачепитися за «камбек», та наступний розбій став останнім: Калявський виграв десяту партію і тріумфував на турнірі.